توصیه های قبل و بعد از گردشگری و سفر گردشگری و سفر به کشور هلند

همه چیز درباره آمستردام بزرگ‌ترین شهر و مرکز تجاری و فرهنگی کشور هلند

همه چیز درباره آمستردام بزرگ‌ترین شهر و مرکز تجاری و فرهنگی کشور هلند
Written by safar

همه چیز درباره آمستردام بزرگ‌ترین شهر و مرکز تجاری و فرهنگی کشور هلند

 

آمستردام (به زبان هلندی:Amsterdam) پایتخت کشور هلند است و در غرب این کشور واقع شده‌است. این شهر بیش از یک میلیون نفر جمعیت دارد و بزرگ‌ترین شهر و مرکز تجاری و فرهنگی کشور هلند است. آمستردام نیز مانند ونیز پر از نهر و پل است. در سال ۲۰۱۰ این شهر به عنوان میراث جهانی یونسکو شناخته شد. موزه‌های ون‌گوگ، ریجکس می‌وزیم، عمارت آنه فرانک، پل ماگر بروگ و … از آثار دیدنی این شهر هستند.

جمعیت آمستردام

این شهر نزدیک به یک میلیون نفر جمعیت دارد و نیمی از این تعداد را مهاجران خارجی یا خارجی تبارها تشکیل می‌دهند که تنوع آنها به بیش از صد و پنجاه ملیت می‌رسد، و جمعیت فارسی زبانان نیز در آن کم نیست. بیشتر مردم این شهر را خود هلندی‌ها و بعد ترک‌ها تشکیل می‌دهند.

amesterdam_holand_safar_belit_etelaat_gardesh_2

تاریخچه آمستردام

هستهٔ اصلی این شهر تاریخی در قرون وسطا بوجود آمد و در قرن شانزدهم توسعه یافت و تبدیل به مهم‌ترین بندر تجاری اروپا شد.

در قرون هفدهم و هجدهم که دوران شکوفایی اقتصاد استعماری هلند بود، خانه‌های اعیان نشین بسیاری در حاشیهٔ کانالهای بیرونی ساخته شدند که بسیاری از آنها هنوز هم پابرجا هستند.

amesterdam_holand_safar_belit_etelaat_gardesh_4

جغرافیا آمستردام

بندر آمستردام از شرق به دریاچهٔ اَیسل مِیر وصل می‌شود و از غرب از طریق یک کانال کشتیرانی به دریای شمال و آبهای آزاد راه دارد.

ورود آب به این مجراها کنترل می‌شود چون آمستردام نیز مانند مناطق وسیعی از هلند زیر سطح دریا قرار گرفته‌است.

رودخانهٔ آمستِل از وسط آمستردام می‌گذرد و شبکهٔ گسترده‌ای از کانالها و نهرها بخش‌های مختلف شهر قدیمی را به هم وصل می‌کنند.

این کانالها به تدریج طی چهار پنج قرنِ گذشته به شکل نیم دایره‌هایی دورِ هستهٔ اولیهٔ شهر حفر شده و گسترش یافته‌اند. کاربرد اصلی آنها جابجایی بار و محصولاتِ وارداتی از کشتی‌ها به انبارها و تجارتخانه‌ها و بالعکس از آنجا به بندرگاه بوده‌است.

اکثر مردم با دوچرخه در شهر رفت‌وآمد می‌کنند بطوری که بیش از ۶۵۰٬۰۰۰ (ششصد و پنجاه هزار) دوچرخه در آمستردام وجود دارد و فقط ۲۰۰۰۰ تای آنها در آب افتاده‌اند!

amesterdam_holand_safar_belit_etelaat_gardesh_5

گردشگری آمستردام

بخش مرکزی آمستردام بافت فشرده و زیبای قدیمی خود را به خوبی حفظ کرده‌است و به یک موزهٔ روباز و دیدنی می‌ماند. به همین خاطر یکی از جاذبه‌های گردشگری در آمستردام، قایق‌سواری در کانال‌های داخل شهر است که از مقابل بسیاری از ساختمان‌های زیبای شهر می‌گذرد.

amesterdam_holand_safar_belit_etelaat_gardesh_7

دانشگاه‌های آمستردام

دانشگاه آمستردام UvA و دانشگاه آزاد یا VU بزرگ‌ترین مراکز آموزشی این شهر هستند که در رشته‌های گوناگون دانشجو می‌پذیرند. در زمینهٔ هنر، مدرسهٔ عالی هنرها (Amsterdamse Hogeschool voor Kunsten)مهمترین مرکز آموزشی ست که در رشته‌هایی چون رقص، موسیقی، نمایش و سینما دانشجو می‌پذیرد.

هنر آمستردام

هلند برای هنردوستان نیز مکانی رؤیایی‌ست. گذشته از معماری زیبا، این شهر نسبت به مساحتش گنجینه‌های هنری بسیاری را داراست و پر است از موزه‌ها و گالریهای جورواجور. از نقاشی‌های خیره‌کنندهٔ رمبراند، ورمیر (فرمیر) و ون گوگ Van Gogh (فان خوخ) که در موزه‌های اصلی به نمایش گذاشته شده‌اند گرفته، تا موزه‌های کوچکی مانند موزهٔ سکس یا موزهٔ شکنجه. سه موزه اصلی آمستردام در میدان موزه [Museumplein] واقع اند. آمستردام یکی از اوپن ترین و سکسی ترین شهرهای دنیا شناخته شده. موسیقیدانان زیادی نیز برخی آثارشان را از این شهر الهام گرفته‌اند از جمله گروه انگلیسی Coldplay که یکی از شعرهایش Amsterdam نام دارد (البته متن شعر هیچ ارتباطی با شهر ندارد!)

اقتصاد آمستردام

از نظر تجاری این شهر اهمیت زیادی در هلند دارد و دفاتر بسیاری از شرکت‌های بزرگ در آن واقع شده‌است. برخی شرکت‌های جهانی نیز بدلیل تسهیلات مالیاتی هلند نسبت به کشورهای مجاور، دفاتر منطقه‌ای خود را در این شهر و بخصوص در اطراف فرودگاه اسخیپل (سکیپل) در نزدیکی آمستردام مستقر ساخته‌اند که از آن میان می‌توان به سونی اشاره کرد.

amesterdam_holand_safar_belit_etelaat_gardesh_6

آنچه باید در مورد آمستردام بدانید

در سده ۱۵ دو بار این شهر دچار آتش‌سوزی شده است.

مرکز اطلاع‌رسانی گردشگری هلند یک مرکز برای راهنمایی دادن به گردشگران است. این مرکز به شما نقشه و راهنمای گردشگری می‌دهد.

ورود به آمستردام

با هواپیما

یکی از پر رفت و آمدترین فرودگاه‌های جهان، شیفول در این شهر واقع شده است. این فرودگاه در ۱۵ کیلومتری جنوب آمستردام قرار دارد.خط های هوایی KLM و همکار آن Delta Air Lines ارتباطاتی را با تمام دنیا برقرار می‌کنند. خدمات‌رسانی برای آسیا، اروپا و آمریکای شمالی به طور ویژه انجام می‌شود.

با تاکسی

تاکسی‌ها معمولا کرایه زیادی می‌گیرند بنابراین پیشنهاد ما این است که از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنید.

amesterdam_holand_safar_belit_etelaat_gardesh_3

خوابیدن در آمستردام

قیمت مناسب

شهر آمستردام بیش از ۴۰۰ هتل دارد با این حال حتما از قبل اقدام به رزرو اتاق کنید. در زمستان برای یک تخت ۱۵ یورو باید بپردازید در تابستان برای همان تخت ۹۰ یورو.

اینترنت در آمستردام

اولین کافی‌نت‌های کشور هلند در آمستردام باز شدند اما حالا با همان سرعتی که ظاهر شده بودند از بین رفتن رفتند. هم اکنون تنها تعداد کمی کافی نت در محله بینستاد باقی مانده است. بیرون از آن ناحیه، می‌توانید شانس خود را با رفتن به یک مغازه تلفن (بلوینکل) امتحان کنید که کارشان سرویس دهی به جوامع مهاجر آمستردام است ولی این چنین مغازه‌هایی معمولا بیش از یک یا دو پایانه ندارند.

اگر با خودتان لپ‌تاپ ببرید، بسیاری از هتل‌های شهر به مهمانان خود وای فای ارائه می‌دهند اما از پیش اطلاع دهید چرا که هنوز بعضی از هتل‌ها هزینه‌های بالایی دریافت می‌کنند، همچنین هتل‌ها و هستل‌های ارزان قیمت ممکن است بالکل سرویس اینترنت نداشته باشند. بعضی از رستوران‌های زنجیره‌ای فست فود، و تعدادی از قهوه‌خانه‌ها و رستوران‌ها که تعدادشان هم رو به رشد است به مهمانان‌شان وای فای رایگان ارائه می‌کنند، هر چند که طبق معمول اول باید یک نوشیدنی سفارش بدهید. سرعت و پایداری در مکان‌های مختلف فرق می‌کند. 3G بالکل در دسترس است و 4G نیز توسط چند ارائه دهنده (از جمله KPN و Hi) برای کل شهر آمستردام ارائه می‌شود. سایر ارائه دهندگان به سرعت در حال گسترش پوششدهی خود هستند.

سطح سطح امنیت شهر آمستردام

آمستردام دوستدار زنان و دختران است و اگر تنها به آنجا بروند می‌توانند راحت باشند .

amesterdam_holand_safar_belit_etelaat_gardesh_1

خو بگیرید در آمستردام

آمستردام اسپوک یک مجله انگلیسی در مورد شهر آمستردام

دانشنامه تصویری فارسی

هاست رایگان

About the author

safar

Leave a Comment