مونتسرات جزیره‌ای زیبا در دریای کارائیب

مونتسرات (به انگلیسی: Montserrat) مونتسرات جزیره‌ای است واقع در دریای کارائیب، جنوب آنتیگوا و باربودا، شمال دومینیکا و غرب جزیرهٔ گوادلوپ. کریستف کلمب آن را Santa Maria de Montserrate نام نهاد (در ۱۴۹۳).jazire-zibaye-montesrat

تاریخ

مونتسرات برای اولین بار در قرن پانزدهم توسط کریستف کلمب، دریانورد اسپانیایی کشف شد، نام این جزیره موید مذهبی بودن کریستف کلمب است که خود کاتولیک بود. مونتسرات از ریشهٔ (Monastery) به معنی صومعه است.

اولین ساکنان مونتسرات، انگلیسی و ایرلندی‌هایی بودند که در سال ۱۶۳۲ با کشتی به این جزیره آمدند، بردگان سیاه آفریقایی هم سه دهه بعد به این جزیره آورده شدند. بریتانیا و فرانسه در قرن ۱۸ بر سر مالکیت مونتسرات با یکدیگر جنگ و درگیری داشتند اما سرانجام در سال ۱۷۸۳ مونتسرات از آن بریتانیا شد.manategh-gardeshgari-jahan montesrat-jazire-ziba

پس از آن و در نیمهٔ قرن نوزدهم اقتصاد مونتسرات برپایهٔ مزارع نیشکری بود که بردگان آفریقایی تبار در آن مشغول به کار بودند.

در سال ۱۹۵۶ مونتسرات به جزایر لیوارد تقسیم شد و در سال ۱۹۵۸ مونتسرات به فدراسیون هند غربی الصاق شد.

پس از واقعهٔ فوران آتشفشان در سال ۱۹۹۵ اوضاع ساکنان بسیار بد شد، ساکنان در سال ۱۹۹۸ به پلیموث بازگشتند و با شهر ویران شدهٔ پلیموث مواجه شدند، در این واقعه قسمت‌های جنوبی و مرکزی مونتسرات به شدت آسیب دید، بیشتر آوارگان در آنتیگوا و باربودا مستقر شدند. برخی نیز به مونتسرات بازگشتند و ترمیم پلیموث را آغاز کردند.

در سال ۲۰۰۷ میلادی، پیتر واتروورث به عنوان فرماندار کل مونتسرات و در سال ۲۰۰۶ نیز لوول لوئیز به سمت نخست‌وزیر منصوب شدند.

مونتسرات جزیره‌ای است واقع در دریای کارائیب، جنوب آنتیگوا و باربودا، شمال دومینیکا و غرب جزیرهٔ گوادلوپ.jazayer-zibaye-jahanmontserrat-jazire

مونتسرات بزرگترین و مهمترین جزیره از جزایر بادپناه به‌شمار می‌آید، پایتخت مونتسرات شهر پلیموث با ۴۰۰۰ نفر جمعیت می‌باشد، شاید وجه تسمیهٔ پلیموث به بندر پلیموث واقع در جنوب غرب بریتانیا برگردد و این نام وام گرفته از بندر مشهور بریتانیا باشد.

مساحت مونتسرات ۱۰۲ کیلومتر مربع و جمعیت آن ۴۴۸۸ نفر است.

در روز ۱۸ ژوئیه ۱۹۹۵ آتشفشان فعال این جزیره یعنی آتشفشان سوفریر هیلز فوران کرد و دو سوم ساکنان جزیره ناگزیر به ترک این جزیره شدند، پس از این رویداد شکاری از ساکنان به جزیره بازگشتند و تعدادی نیز در جزایر مجاور سکنی گزیدند.

هرچند هر لحظه امکان فوران مجدد آتشفشان وجود دارد، ضمن اینکه در سال ۲۰۰۳ نیز این آتشفشان فعالیتی هرچند جزئی داشت.این جزیره از سرزمین‌های فرادریایی بریتانیا به‌شمار می‌آید.montesrat-jazireie-ziba

مردم

گروه نژادی مونتسرات را مهاجرین انگلیسی و ایرلندی (سفیدپوست) و بردگان آفریقایی (سیاه پوست) تشکیل می‌دهند.

از نظر دینی انواع فرقه‌های مسیحی در مونتسرات رواج دارد، از جمله، انگلیکان، متدیست، کاتولیک، پنتکستال و ادونتیست روز هفتم.

اقتصاد

واحد پول مونتسرات، دلار کارائیب شرقی با واحد جز ء (سنت) نام دارد.صادرات مونتسرات را پنبه، نیشکر، و سایر میوه‌جات گرمسیری از قبیل موز و نارگیل تشکیل می‌دهند.توریسم یکی از مهمترین صنایع در مونتسرات به شمار می‌رود.

ارسال نظر