جمهوری قِبرِس، یکی از زیباترین کشورهای جزیره ای جهان

جمهوری قِبرِس کشوری جزیره‌ای است، در شرق آفريقا پایتخت آن نیکوزیا است. این کشور به دو بخش قبرس شمالی (بخش ترک‌نشین) و بخش یونانی‌نشین تقسیم می‌شود که در آن هردو زبان ترکی و یونانی رسمی هستند. یونانی‌ها ارتودوکس و ترک‌های قبرس مسلمان هستند.ghebres

جزیره قبرس بعد از جزیره ساردنی و سیسیل سومین جزیره بزرگ در دریای مدیترانه‌است  و جمهوری قبرس از اعضای اتحادیه اروپا می‌باشد. قبرس از نقاط گردشگرپذیر مدیترانه‌است و در ۱ ژانویه ۲۰۰۸ به حوزه یورو پیوست.

جمعیت کل جزیره یک میلیون و صد هزار نفر است و جمعیت جمهوری قبرس بدون احتساب قبرس شمالی ۸۴۰ هزار نفر است. ۷۷ درصد مردم این جزیره یونانی و ۱۸ درصد نیز از ترکان قبرس هستند.

این جزیره به خاطر مکان راهبردی خود در طی تاریخ مورد حمله و اشغال امپراتوری‌های گوناگون ازجمله هیتی‌ها، آشوری‌ها، مصری‌ها، ایرانیان، یونانی‌ها، رومی‌ها، بیزانسی‌ها، عثمانی‌ها و اعراب قرار گرفته‌است. اسکندر مقدونی در ۳۳۳ پیش از میلاد قبرس را از ایران جدا کرد. didanihaye ghebres

اقتصاد

اقتصاد جزیره قبرس از اغاز استقلال مبتنی بر نظام بازار آزاد بوده‌است. صادرات عمدهٔ قبرس شامل: محصولات کشاورزی (گندم. جو. سیب زمینی. و مرکبات). میوه‌های مختلف . تنباکو. محصولات صنعتی. انواع پوشاک. کفش و صنایع دستی بوده‌است. واردات عمده نیز شامل: مواد خوراکی. دام زنده. نفت و فرآورده‌های شیمیایی می‌باشد.

مردم

بر پایه آمارهای پذیرفته شده ۸۰٪ یونانی تبار، ۱۸٪ ترک‌تبار و ۲٪ نیز از دیگر اقلیت‌های مسیحی (مارونی ، کاتولیک لاتینی و ارمنی) هستند.zibatarin jazire jahan

فرهنگ

قسمت شمالی قبرس فرهنگی برگرفته از ترکیه و بخش جنوبی آن برگرفته از یونان دارد.

جغرافیا

قبرس دارای تابستان‌های گرم و خشک و زمستانهای معتدل است. حدود ۱۲٪ زمین‌های آن زیر کشت بوده و در آن مرکبات، سیب زمینی، گندم، زیتون و جو به عمل می‌آید. پرورش گوسفند، بز و خوک نیز رایج است. صنایع قبرس چندان پیشرفته نیست و شامل صنایع دستی و محلی می‌باشد. توریسم، منبع درآمد مهمی برای قبرس محسوب می‌شود.zibaiei ghebres

خیابان لدرا (یونانی: Οδός Λήδρας اُدوس لیدراس، ترکی استانبولی: Lokmacı Caddesi) یک شاهراه بزرگ خرید در نیکوزیای قبرس که بخش شمالی و جنوبی نیکوزیا را به هم پیوند می‌زند.

دیمیتریس خریستوفیاس، رئیس جمهور قبرس در ۲۴ فوریه ۲۰۰۸ که با قول مساعد مبنی بر حل شدن مشکلات قبرس به ریاست جمهوری برگزیده شده‌بود. در اولین جلسه خود با رئیس جمهور جمهوری ترک قبرس شمالی محمد علی طلعت در ۲۱ مارس ۲۰۰۸، دو رئیس جمهور توافق کردند که خیابان لدرا جهت عبور و مرور میان دو جامعه یونانی‌های قبرس و ترک‌های قبرس بازگشایی شود.

خط آتیلا یا خط سبز به خط مرزی بین دو بخش یونانی و ترک نشین قبرس گفته می‌شود. با توجه به اینکه آتیلا اسم رمز عملیات ارتش ترکیه در قبرس بود خط مرزی که پس از این عملیات بوجود آمد به خط آتیلا معروف شد.

دانشنامه سفر و گردشگری

ارسال نظر